Teraz jest 2024-03-28, 15:28


Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-08-28, 18:29 

Dołączył(a): 2008-08-28, 18:02
Posty: 2
Lokalizacja: Toruń
Czy warto wyjeżdzać do Włoch - takie pytanie stawiam sobie od kilku miesięcy. Mój narzeczony wyjeźdza tam do pracy. Ja zawsze chciałam mieszkać za granicą, wiec jest do tego okazja. Właśnie za 2 lata kończę studia prawnicze w Polsce, znam biegle niemiecki i angielski i zaczęłam uczyć sie włoskiego. I zastanawiam się - bo najłatwiej było by jechać bez żadnego zastanowienia - czy warto ?
Jak myslicie, czy można tam jeszcze zrobić karierę, tzn chciałabym pracować z zawodzie, a nie gdzieś w hotelu czy restauracji. Interesuje się prawem handlowym i gospodarczym i naprawdę nie wiem co wybrać. Może być jeszcze tak, ze będe tam całkowiecie sama, i nikt mi w niczym nie pomoże, żadne znajomości, wiec musicie mi doradzić. Czy wiecie, jak pracuje się we Włoszech polskiemu prawnikowi, czy można zrobić łatwo aplikacje, i czy udaje to sie obcokrajowcom.
Dziękuję za rady. Buziaki :mrgreen:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-29, 01:30 

Dołączył(a): 2008-05-03, 20:58
Posty: 8
Lokalizacja: Katowice
Czemu chcesz mieszkać za granicą, przecież najlepiej w domu. Bardzo jest ciężko za granicą mieć prestiż taki jak mogłabyś mieć we własnym kraju.

Za dwa lata dopiero kończysz studia to najlepiej jak je sobie skończysz w Polsce i będziesz kształciła się w Polsce. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd tak jak w każdym państwie jest trudno, trudniej może okazać się natomiast we Włoszech. We Włoszech nie ma dużego znaczenia że znasz angielski i niemiecki bo sami nie znają tych języków za dobrze. Jeśli trafisz jednak do korporacji (polecam Mediolan) to na pewno będzie miało znaczenie. Wielkie korporacje to chyba jedyne najlepsze rozwiązanie dla ciebie. Z prawem może być ciężko bo zawód jest prestiżowy a prawo we Włoszech różni się od tego tutaj w Polsce. Zarobki – jeśli dobrze pójdzie to może wyciągnie się 2000 euro.

Powodzenia!


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-29, 11:06 

Dołączył(a): 2008-08-28, 18:02
Posty: 2
Lokalizacja: Toruń
NIe wiem, ale strasznie mnie ciągnie do innego kraju i jeśli zostałabymb w Polsce, przez całe życie zarzucałabym sobie, ze nie spróbowałam czegoś innego. Wiem, że Włosi słabo znają niemiecki i angielski, dlatego wydaje mi się to dodatkowym atutem w pracy. Chyba potrzebują ludzi do pracy, którzy porozumieją się z obcokrajowcami np w sprawie handlu czy gospodarki. Myślalam, że międzynarodowych korporacjach, szczególnie w Mediolanie. NIestety, pensja 2000 Euro szczególnie w tym mieście nie wydaje mi się duża. Poprawcie mnie, jak się mylę.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-29, 14:13 

Dołączył(a): 2007-03-22, 15:01
Posty: 155
Lokalizacja: Radom,Opole,FI,VR
2000 euro na rękę to jest już sporo w Italii biorąc pod uwagę, że tam nie ma takich różnic w zarobkach jak u nas (od 1126 PLN do kwoty nieograniczonej). W Italii średnia podobnie jak u nas tylko że kwota w euro ale po studiach lub z doświadczeniem ludzie zarabiają tylko 2500 euro. We Włoszech można obecnie mieszkać z sentymentu ale nie w celach zarobkowych - już przestało się opłacać.

_________________
Ex-Erasmus na Università degli Studi di Firenze, Facoltà di Ingegneria Civile. www.Wlochy.edu.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-30, 13:27 

Dołączył(a): 2008-08-30, 13:12
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Pierwszy post na forum i pierwsze już pytanie do doświadczonych kolegów i koleżanek.
Mam taki sam problem jak koleżanka , kończę studia prawnicze, znam dobrze włoski i bardzo dobrze angielski i rosyjski. Moja narzeczona jest Włoszką i w tym problem. Ona bardzo tęskni za rodziną i będzie chciała wracać do kraju. Jestem eurentuzjastą i nie ma problemu dla mnie, gdzie będę mieszkał, byle mógłbym na godziwym poziomie utrzymać rodzinę. I w tym jest problem - czy jako obcokrajowiec będę mógł we Włoszech zarabiać godnie i czasami kupić zonie torebkę od Prady :-P
Planuję od razu po studiach otworzyć przewód doktorski i zastanawiam się, czy lepiej to zrobić w Polsce, czy już tam we Włoszech i jaka jest szansa pracy na włoskiej uczelni? DOmyslam się, że tak jak w Polsce, za dużo doktoranci tam nie zarabiają. Zastanawiam się ,czy istnieje moźliwość pracy na drugi etat poza uczelnią, np. w biurze tłumaczeń, czy w jakiejś kancelarii. Wiem, że wszystko jest możliwie.
Tylko jak to wygląda już z waszej strony, osób mieszkających we Włoszech.

P.S. Z tego co wiem, to 2000 Euro zarabia pielęgniarka w prywatnej klinice.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-31, 10:10 

Dołączył(a): 2007-03-22, 15:01
Posty: 155
Lokalizacja: Radom,Opole,FI,VR
Jeśli chodzi o te prawo co pytacie to lepiej poszukać na forach prawniczych...ja się na tym nie znam. Ale jak masz taką sytuację to pewnie, że jedź do Italii ale wątpię, żebyś na początku wyciągnął te 2000euro, no chyba, że brutto. Pewnie, że wyjątki się znajdą, ale większość zarobków oscyluje w kwocie 2000 brutto. I mówię o ludziach po studiach.
http://www.trading-italia.biz/i-neolaur ... allestero/
Na tym portalu jest napisane, że 1.100-1.400 euro zaraz po studiach.
http://miojob.repubblica.it/notizie-e-s ... 50/3209224
Tu z kolei podają, że dla młodego urzędnika to jest ok. 20000euro/rok.

Moim zdaniem nie warto się łudzić na początku swojej przygody z pracą w Italii na zarobki wyższe niż 2000 euro

_________________
Ex-Erasmus na Università degli Studi di Firenze, Facoltà di Ingegneria Civile. www.Wlochy.edu.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-09-01, 11:04 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-03-04, 14:07
Posty: 482
Lokalizacja: Kraków
Popieram Michała,
będzie trudno ale zawsze może się udać.
Problem polega na tym czy będziesz miał możliwość pracy w tym czym chcesz pracować i w tym w czym "siedzisz", czyli prawo. Bo prawo studiowane w Polsce różni się od tego studiowanego tutaj. Może znajdziesz pracę za 1500 euro jak będzie dobrze no i oczywiście nie wiadomo czy będzie to praca spełniająca twoje wcześniejsze oczekiwania. Moim zdaniem są 3 wyjścia w twojej sytuacji:

1. Trzymaj "sztamę" z firmami polsko - włoskimi.
2. Prawo to doradztwo prawne, teraz sporo ludzi limituje swoje kontakty personalne na rzecz internetu. Zawsze jakaś dodatkowa praca "zdalna" się może znaleźć, dlatego możesz obie dodatkowo zarobić siedząc przy komputerze.
3. Trzymaj "sztamę":) z korporacjami międzynarodowymi. Nie wiem gdzie chciałbyś mieszkać ale jak wiesz mekka największych korporacji zagranicznych we Włoszech to Mediolan.
4. W Rzymie od października otwierane są dwie uczelnie Polskie - co ciekawe również Prawo będzie - (więcej na www.wlochy.edu.pl) które z tego co wiem będą zatrudniać Polaków z kraju i tych przebywających we Włoszech - jeśli spełnią oczywiście wymagania.

PS: jednym słowem - będzie poro poświęceń i więcej energii należałoby w to włożyć!
Pozdrawiam!

_________________
http://www.wlochy.edu.pl - Portal edukacyjno - informacyjny, email: [email protected]


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group